NATO Genel Sekteri Stoltenberg’den korkutan uyarı: Ukrayna savaşı yıllarca sürebilir

NATO Genel Sekteri Stoltenberg'den korkutan uyarı: Ukrayna savaşı yıllarca sürebilir

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Alman Bild gazetesine konuştu. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda Türkiye’nin endişelerini haklı bulan Genel Sekreter, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın uzun yıllar boyunca devam edebileceğini söyledi.

“ARTAN FİYATLAR NEDENİYLE UKRAYNA DESTEKLENMELİ”

Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeleri gerektiğini belirten Stoltenberg, “Maliyetler yüksek olsa bile, sadece askeri destek için değil, aynı zamanda artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle Ukrayna desteklenmeli. Ancak bu Ukraynalıların her gün birçok canla ödemek zorunda oldukları bedelle karşılaştırılamaz. Putin, bu savaştan 2008’de Gürcistan ve 2014’te Kırım’ın işgalinden sonra yaptığı gibi devam edebileceğini anlarsa, o zaman çok daha yüksek bir bedel öderiz.” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞIN NE KADAR SÜRECEĞİNİ KİMSE BİLMİYOR”

Ukrayna’ya verilecek daha modern silahların, büyük kısmı Rus işgali altında bulunan Donbas’ın geri alınması ihtimalini artıracağını vurgulayan Stoltenberg,”Savaşın ne kadar süreceğini kimse bilmiyor. Ukrayna’daki savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

“UKRAYNA’YA NATO ASKERİ GÖNDERMEYECEĞİZ”

NATO’nun Ukrayna’yı kendini savunması için desteklemeye devam edeceğini ancak çatışmanın bir parçası olmadığını hatırlatan Stoltenberg, şunları kaydetti: “Ülkeye yardım ediyoruz ama Ukrayna’ya NATO askeri göndermeyeceğiz. NATO komutasındaki 40 bin askerle kendi savunmamızı güçlendirdik. İttifak topraklarını karada, denizde ve havada güvence altına alıyoruz. Bu, Moskova’ya, hazırlığımız konusunda yanlış anlaşılma olmaması için açık bir mesajdır.”

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN KATILIMI HEPİMİZİ GÜÇLENDİRECEK”

NATO Genel Sekreteri, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelikleri konusunda Türkiye’nin endişelerinin hatırlatılması üzerine “Üyelik başvuruları, yakalamamız gereken tarihi bir andır. Katılım sadece Finlandiya ve İsveç’i değil, hepimizi güçlendirecektir.” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİNİ DİKKATE ALIYORUZ”

Stoltenberg, NATO ülkeleri, İsveç, Finlandiya ve AB’nin, PKK’yı terör örgütü olarak sınıflandırdığını anımsattı. “Türkiye, Avrupa, Rusya, Irak ve Suriye konusunda stratejik öneme sahip önemli bir NATO ülkesidir,” diyen Stoltenberg, hiçbir NATO ülkesinin terörden Türkiye kadar zarar görmediğini vurgulayarak, bu nedenle Türkiye’nin endişelerini çok ciddiye aldıklarını ve bunları gidermek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını kaydetti.

sizlere kriptoimpuls.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.